0 (546) 958 8321

Sosyal Medyada Biz}

5 Haziran Dünya Çevre Günü


Dünya çevre günüBirleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihini “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve çevre bilincini artırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya üzerinde 5 ile 100 milyon arasında tür olduğu varsayılmaktadır. Günümüze kadar sadece 2 milyon türün keşfedildiği düşünülürse üzerinde yaşadığımız gezegen ve diğer türler hakkında bilgimizin yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen 17,291 bitki ve hayvan türü azalarak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya iken, sayıları artan birkaç türden biri de insanoğludur.

Bu tükeniş sorumlusu insandır. Çeşitli gerekçelerde ormanlar, tarım alanları, meralar, sulak alanlar tahrip edilmekte, balık stokları azalmakta, dünyanın ısınmasına neden olan gazlar atmosfere karışmaktadır. Bunların sonucunda da, türler doğal hızlarından 1,000 kat daha hızlı bir şekilde yok olmaktadır. Dünya üzerindeki tür çeşitliliği bize gıda, ilaç, giysi, yakıt gibi çok sayıda fayda sağlamaktadır. Bahçemizdeki böcekten, yol kenarındaki çimene kadar her türlü canlının birbiriyle bağlantısı vardır.

Başlıca çevre sorunları hava, toprak ve su kirlenmesidir.

Toprak kirlenmesi; çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elverişsiz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz; tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir.

Hava kirliliği; daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği ölümlere bile sebep olabilir.

Su kirliliği; deniz hayvanlarının yaşam ortamlarının bozulmasına sebep olur. Özellikle Fosfat içerikli atık suların nehirlere ve denizlere karışması, fosfatın yaratacağı gübre etkisinden dolayı yosunların aşırı büyümesine ve balıkların oksijen yetersizliğinden dolayı ölümüne sebep olmaktadır.

Kimyasal madde bazlı deterjanlar biyolojik olaylara karşı dirençlidirler. Atık sulardan bu deterjanları ayrıştırmak imkansızdır. Doğaya karışan deterjanlar deniz canlıları ve ekolojik hayat için ciddi problemler yaratır. Doğaya karışan deterjanlar deniz canlıları ve ekolojik hayat için ciddi problemler yaratır. Bu problemler ancak “Doğada parçalanabilen deterjanlar” ile çözülür.

Farmasi‘nin en çok dikkat ettiği konulardan birisi de çevre sağlığıdır. Bu sebeple ürünleri doğaya ve canlıya dosttur. Çevreye zarar vermemek için Mr Wipes temizlik ürünlerini üretmiştir. Bu temizlik ürünleri doğada parçalanabildikleri için çevre dostudur.

Farmasi Mr Wipes ürünlerini incelemek için tıklayın..


1.203 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN