0 (546) 958 8321

Sosyal Medyada Biz}

Bebeklerde Ve Çocuklarda Diş Problemlerine Yol Açan Faktörler


1- Parmak Emmek: Parmak emmek, emzik veya uzun süreli biberon kullanmak diş yapısını bozan önemli etkenlerdendir. Çünkü bu hareketler uzun süre alışkanlık halinde devam ederse çene yapısı diş dizin yapısını bozuyor. Bunun sonucunda çok büyük ortodontik tedavilere ihtiyaç duyuluyor. Emzik ve parmak emme gibi sorunların, bir hekimden yardım alınarak küçük yaşta ortadan kaldırılması, kalıcı diş kayıplarını ve görüntü bozukluklarını önlemesi açısından büyük önem taşıyor.

2- Ağzı Açık Uyumak: Çocuğunuz, ağzı açık uyuyor ve horluyorsa, bir hekime başvurarak altta yatan nedenin ortadan kaldırılması, ileride oluşabilecek diş ve çene problemlerini erkenden önlemek açısından büyük önem taşıyor. Çünkü uyku döneminde tükürük salgılaması azalıyor. Çocuk ağzı açık uyuduğunda ağız içindeki mikroorganizmalar dişe yapışarak daha çabuk çürümelerine sebep oluyor. Ayrıca ağız içindeki basınç devamlı ağızdan nefes alanlarda düştüğü için çenede ciddi ortodontik sorunlar oluşabiliyor.

3- Gece Süt İçmek: Uyku öncesinde, uykudan uyandırıp süt içirilen süt veya herhangi bir besin dişlerin çürümesine yol açabiliyor. Bu nedenle yatmadan önce çocuğunuza hiçbir şey yedirmemeye dikkat edin. Eğer süt içirmeniz veya bir şey yedirmeniz gerekiyorsa ardından dişlerini mutlaka fırçalamayı ihmal etmeyin. Yapılan araştırmalar, yatağa girmeden önce dişlerini fırçalayan çocukların dillerinin, bu eğitimi almayan çocuklara nazaran yüzde 50’ye varan oranla daha bakımlı olduğu ortaya konmuş.

4-Yüksek Ateşli Rahatsızlıklar Geçirmek: Çocukların küçük yaşta geçirdikleri ateşli hastalıklar dişin kalsiyum yapısının bozulmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda da çocuğun kalıcı dişlerine beyaz lekeler oluşuyor. Bu beyaz lekeler görüntü bozukluğu oluşturmalarının yanı sıra dişlerin daha çabuk çürümesine de yol açabilir. Bu nedenle ateşi 39 dereceye ulaştığında çocuğunuza hemen bir ılık duş aldırıp ateşinin 40 dereceye ulaşmasını engelleyin ve ardından tıbbi yardım almak için en yakın sağlık kuruluşuna götürün.

5- Sert Cisimlerle Dişleri Zorlamak: Sert cisimlerle dişleri sürekli zorlamak (dişlerle yemiş kabuklarını kırmak, şişe kapaklarını açmak vs.) öncelikle mine tabakasında aşınmalara, çatlaklarda, ciddi kırıklara ve hatta diş kayıplarına varan sıkıntılı durumlara yol açabilir. Sert cisimleri ısırıp kemirmeye çalışmak ya da tırnak yemek tırnaklarda olduğu kadar dişlerde de şekil ve pozisyon bozukluklarına, hatta aşınmalara sebep olabilir.


618 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN