0 (546) 958 8321

Sosyal Medyada Biz}

Askıdan Alma


Farmasi’ye yeni kayıt olan kişiler sipariş girmezse 1 ay, sipariş girdikten 6 ay sonraya kadar hiç sipariş girmeyen kişiler askıya alınır. Askıya alınan kişi tekrardan üye olamaz. Bu kişilerin üyeliklerini tekrar aktif etmek için askıdan almamız gerekiyor. Bu yazımızda kişinin nasıl askıdan alınacağını anlatacağız.

Farmasi resmi web sitesi www.farmasiint.com dan kullanıcı adı ve giriş yaptıktan sonra, sağ tarafta bulunan “Alt Ekip” bölümündeki “Askıdan Al” butonuna basıyoruz.

Askıdan al butonuna bastıktan sonra aşağıda görselini paylaştığımız özel form çıkıyor. Askıdan alınacak kişinin TC numarasını ve şifresini alıyoruz. Eğer üye şifresini unutmuşsa sistemden yeni şifre isteyebilir veya Farmasi müşteri hizmetlerini arayarak şifresini telefonuna yollattırabilir. Farmasi müşteri temsilcisi numarası : 0216 430 1 999

Açılan sayfadaki Kayıt olma sebebi (*): yazan yere Askıdan alma yazıyoruz ve “Onay Kodu Gönder” e tıklıyoruz. Bu butona tıkladığımız zaman askıda olan kişiye bir şifre gidiyor. Bu şifreyi askıdaki kişi size verdiğinde Onay Kodu Girişi bölümüne yazıyoruz. Bu işlemin hızlı olması için önceden bilgilendirme yapmanızda fayda vardır. Onay kodunu ekledikten sonra bir altta kimin altına üye yapmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz ve en altta bulunan “İşlemler Tamam, Danışmanı Askıdan Al” butonuna basıyoruz ve askıdan alma işlemini bitiriyoruz. Farmasili ailesi olarak herkese bol kazançlar diliyoruz.


1.992 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN