Farmasi

Farmasi’de Kullanılmayan Maddeler

Farmasi’de Kullanılmayan Maddeler

Farmasi ürünleri, Dr. Cevdet Tuna Formüllerinin altın kurallarına göre üretilmektedir. Bu kurallar;

 • Farmasi ürünleri Paraben, Triclosan ve ağır metalleri içermez.
 • Dermatolojik olarak test edilir.
 • Farmasi Laboratuvarları’nda geliştirilir.
 • Fosfat, Formaldehit, Fitalat içermez.
 • Hayvansal içeriklerin kullanımını reddeder.
 • Tüm üretim süreçleri GMP (İyi Üretim Uygulamaları) Standartları ile uyumludur.
 • Nesli tükenmekte olan bitkileri kullanmaz.
 • GDO‘lı bitkiler kullanmaz.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmez.
 • Silikon mutfak gereçleri FDA, TSEK, BFR, LSR, ISO9001 Sertifikalarına sahiptir.
 • Mikrofiber bezleri temizlik etkinliği Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Laboratuvarları tarafından belgelenmiştir.
 • My Style ojeleri Toluen içermez.

Skintrends ürünleri içeriklerinde ECOCERT tarafından Ecocert Doğal ve Organik Kozmetik Standarları‘na göre onaylatılmış hammaddeler içerir.

Paraben Nedir?

Paraben; ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu ve kimyasal bir maddedir. Kullanılma sebebi kozmetik ve sağlık ürünlerinin raf ömrünü uzatmak içindir. Çok zararlı olan bu kimyasal madde, egzama gibi cildi tarhiş eden hastalıklara yol açabilmektedir.

Triclosan Nedir?

Triclosan, antibakteriyel özelliği olan, mikrop bulaşmasını azaltmak ve önlemek için üretilen kimyasal bir bileşendir. Genellikle diş macunu ve sabunlarda kullanılmaktadır. Bunların dışında tekstil ürünlerinde bile Triclosan’a rastlayabiliyoruz. Görünüşte iyi bir madde gibi görünse de çok büyük zararları vardır. Klorla birleştiği zaman kanserojen maddeleri oluşturabiliyor. Bakterileri antibiyotiklere karşı dirençli hale getiriyor. Vücuttan atımı çok yavaş olduğu için hormonlar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca çocuklarda alerji ve egzamaya sebep olabiliyor.

Ağır Metaller Nedir?

Yoğunluğu 5g/cm3’ten fazla olan metal elementlerine ağır metaller adı verilir. Bunlara civa, kadminyum ve kurşunu örnek verebiliriz. Ağır metaller insan sağlığına çok zararlıdır ve zehirleyici özelliği vardır.

Fosfat Nedir?

Fosfat; özellikle de deterjanlarda kullanılan, kirleri temzilemek ve suyu köpürtmek için kullanılan bir hammaddedir. İnsan sağlığı için çok tehlikelidir. Yıkanan tabaklar sıcaklıkla birleşerek fosfatı doğrdudan yemeklere nüfus ettirir. Böylece yemekler fosfatla birleşerek kanserojen etki yapar.

Formaldehit Nedir?

Formaldehit, çürümeyi ve bozulmayı önlemek için kullanılan kimyasak bir gazdır. Özellikle kadavraların çürümemesi ve bozulmaması için kullanılır. İlaç ve kozmetik sektöründe de kullanım ömrünü artırdığı için kullanılmaktadır. Kanserojen bir maddedir. Kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Ftalat Nedir?

Ftalat; plastikleri yumuşatmak ve esnekliğini artırmak için kullanılan kimyasal maddelerdir. Ftalat; kısırlık, hiperaktive, astım, obezite ve kansere neden olabiliyor. Özellikle kozmetik ve saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

GDO Nedir?

GDO’nun açılımı Genetiği Değiştirilmiş Organizma demektir. Bu teknolojinin tekniği; bir canlıdaki genetik özelliğin kopyalanarak, başka bir canlıya aktarılması ile gerçekleşiyor. Kanserojen etkiye sahiptir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ