0 (546) 958 8321

Sosyal Medyada Biz}

Sivilce ve Uçuk


Sivilce Neden Oluşur?

Çok sık karşılaştığımız cilt sorunlarından birisi olan sivilce (akne vulgaris) derinin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, siyah nokta şeklinde kendini gösterir.

Sivilcenin nedenlerini üç ana başlık altında toplamak istersek, bu nedenler şöyle sıralanabilir:

Cilt yağlarının fazla üretimi: Fazla üretilen sebum sivilce oluşumuna neden olur.

Stres: Stres, sivilce oluşumuna neden olan hormonu tetikler. Artan hormon seviyesi sivilce oluşumuna neden olur.

Bakteri birikimi: Makyaj ürünlerinin ciltte birikmesi p.acnes bakterilerinin üremesine yol açar.

Ergenlik: Ergenlik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri sivilce oluşumuna yol açar.

Uçuk Nedir?

Uçuk, virüslerin neden olduğu yaygın bir enfeksiyondur. Uçuğa neden olan bu virüsler tıpta “Herpes Simleks Virüsleri” olarak adlandırılırlar. Genellikle ağız ve yüz bölgesinde çıkan uçuğun ana nedeni, büyük olasılıkla çocukken, bu virüsü kapmış olmanızdır. Bir kere uçuk çıktıktan sonra bunun zaman içerisinde tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir. Ek olarak virüsü taşıdığı halde vücutlarında hiç uçuk çıkmayan, virüsün hep “uykuda” kaldığı kişiler de vardır. Vücuda giren virüs her zaman aktif değildir. Bir anlamda pusuya yatar ve vücudun, bağışıklılık sisteminin zayıf düşmesini bekler.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk çıkmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarında kaşınma, yanma şeklinde kendini belli eder. Daha sonra bu belirtileri, bölgenin kızarması, şişmesi ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşması işler. Bu kabarcıklar saatler içerisinde patlayarak kabuklanır. Eğer uçuğun çıkacağını hissettiğimiz ilk anda kaşınan yere antiseptik özelliği olan madde uygulayarak uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engelleyebiliriz. Eğer bunun için geç kaldıysak uçuk çıktıktan sonra da antiseptik madde uygulayarak uçuğun iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

Farmasi ailesi olarak sivilce ve uçuk için en etkili ürünümüz Farmasi SOS Serumu‘nu öneriyoruz. Farmasi SOS Serumu; çay ağacının iyileştirici ve antiseptik etkisi, noktasal cilt kusurlarına, sivilcelere, aknelere, lekelere, uçuklara karşı anında ve yoğun bir bakım sağlar. Çıktığını hissettiğiniz an, bir pamuğa veya elinize damlatarak sorunlu bölgeye sürmeniz yeterli. Doğal içerikli yapısı sebebiyle geçtiğinden emin olana kadar defalarca kullanabilirsiniz.

Sivilce (akne), lekeler ve uçuklara karşı mükemmel etki gösteren Farmasi çay ağacı serisindeki ürünleri incelemek için tıklayınız..


882 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN